Neverwinter

Yayıncı: Perfect World
Durum: Oynanabilir
Dil:
Grafik:
Oynanabilirlik:
Editör Puanı:
Ücret: F2P
Minimum
İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.8GHz CPU dengi ya da daha iyisi

Hafıza: 2GB RAM veya daha fazla

Görüntü: GeForce 8800 ya da ATI Radeon HD 2900GT dengi ya da daha iyisi, 512MB+

Video RAM Ses: DirectX 9.0c uyumlu, en güncel sürücüleri yüklenmiş, ses çipi ya da paylaşımlı ses kartı
Önerilen
İşlemci: Çift çekirdek 2.0GHz CPU ya da daha iyisi

Hafıza: 1GB RAM Görüntü: Shader Model 2.0 ya da daha yükseği, GeForce 6800 ya da ATI Radeon X850 dengi, 128MB+

Video RAM Ses: DirectX 9.0c uyumlu, en güncel sürücüleri yüklenmiş, ses çipi ya da paylaşımlı ses kartı
Tanıtım
Neverwinter
Oldukça başarılı oyunlara imza atmış olan Cryptic  Studios tarafından geliştirilen ve Perfect World tarafından yayıncılığının yapıldığı Neverwinter oyunu esasen dünyanın en başarılı masaüstü oyunlarından biri olan Dungeons & Dragons'ı konu almaktadır. Öyle ki Neverwinter adlı şehir Dungeons & Dragons'ın en sevilen şehirlerinden biridir. Neverwinter şehri tanrılar tarafından kutsanmiş bir şehirken yaşanan volkan patlaması nedeni ile şehir yerle bir olmuştur. Bundan 75 yıl sonra Neverwinter şehri eski görkemini geri kazanmaya başlamıştır ve hikaye bu şekilde başlar.

MMORPG oyun türünün tüm klasik öğelerini içerisinde barından Neverwinter oyunu F2P olmasının yanı sıra aynı zamanda 27 Haziran 2013 tarihinden bu yana Türkçe dil desteği de sunmaktadır.  Üstelik oyunun Türkçe çevirilerinin oldukça başarılı olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle Dungeons & Dragons evrenine dahil olan Neverwinter gibi bir MMORPG oyunun Türkçe olması kesinlikle bir ekstradır. Bu sayede Neverwinter'ın sürükleyici hikayesine çok daha kolay adepte olabilirsiniz. Beta dönemi esnasında Türkçe dil desteği vermeye başlayan Neverwinter'ın Türk oyuncu sayısında da büyük bir artış oldu. Cryptic Studios'u bu konuda gerçekten tebrik etmek gerekiyor pek çok dil desteği sağlamalarının yanı sıra aynı zamanda "Fury of the Feywild" adlı eklenti paketini yaklaşık olarak 2 ay önce piyasaya sürdü. Bu eklenti paketi ile beraber oyuna yeni iki ırk eklenmişti. Bunların yanı sıra pek çok yeni görev ve eşya da Fury of The Feywild eklenti paketi ile beraber Neverwinter dünyasına eklenmişti.

Fury of The Feywild güncellemesinin ardından Cryptic Studios yeni bir eklenti paketi daha duyurdu. "Shadowmantale" isimli bu eklenti paketi henüz yapım aşamasında ancak bu eklenti paketi ile beraber "Dehşet Halkası" isimli mekan aktif olacak ve Dehşet Halkası tamamen keşif edilebilir olacak. Bunun yanı sıra Dehşet Halkasında "Valindra Shadowmantale" adlı karakterin ordusu ile savaşılacak. Shadowmantale eklenti paketinin bir diğer önemli yeniliği ise "Hunter" yani "Avcı Korucu" adlı sınıf. Shadowmanatale eklenti paketi ile beraber Avcı Korucu ırkı da aktif hale gelecek.


Bunların dışında Neverwinter'ı klasik MMORPG oyunlarından ayıran en önemli faktör "Foundry" sistemi.  Bu sistem sayesinde oyuncular kendi görevlerini yaratabiliyor. Kendi hayal gücünüze bağlı olarak istediğiniz şekilde görev yaratabiliyorsunuz. Kendi yaratığınız Foundry görevini diğer oyuncular oynayabiliyor üstelik oyuncular yarattığınız Foundry görevini puanlayabiliyor. Foundry özelliği şuan aktif halde olsa da halen geliştiriliyor. Bununla beraber bu özelliğin daha da gelişeceği ve çok daha güzel bir hal alacağı kesin. Foundry özelliği için karakter yaratım ekranının alt kısımında yer almaktadır. 

Oyuna üye olmak ve oynamak tamamen ücretsiz ancak tüm F2P oyunlarda olduğu gibi oyun içerisinde satılan bazı özel eşyalar Neverwinter'da da yer alıyor.  Oyunda para ile "Zen" satın alıyor ve bu zenleri kullanarak bir takım özel eşyalar satın alabiliyorsunuz. Bu özel eşyaların içerisinde oyunu doğrudan kritik olarak etkileyecek eşyalar yer almıyor.  Ayırca eklemekte fayda var ki satın aldığınız Zenleri Perfect World'ün yayıncısı olduğu pek çok oyunda da kullanabiliyorsunuz. Para ile satılan eşyaların oyunu doğrudan etkilemiyor olması oyunun denge faktörünün bozulmamasını sağlıyor. Genel olarak baktığımızda F2P oyun geliştiricilerinin tek gelir kaynağı oyun içi özelliklerin veya eşyaların satıldığı mağazalardır. Ancak pek çok MMO oyunu bu eşyaları satın alan oyunculara çok fazla avantaj sağlaması nedeni ile çok eleştirildi. Bu konuda Neverwinter oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.
Ekran Görüntüleri
Video
Önerilen Oyunlar